Po-Pia: 07:00 - 17:00

24/7 pohotovostná služba

Až 5-ročná záruka

na náš sortiment

Často kladené otázky

Vy máte otázky. My máme odpovede!

HVAC je skratka pre Heating, Ventilation and Air Conditioning. HVAC sa najčastejšie používa na zobrazenie celého vykurovacieho a chladiaceho systému pozostávajúceho z práce v potrubí, vzduchových filtrov, ovládačov zvlhčovania a registrov.

Najdôležitejšou súčasťou aspektu údržby HVAC je udržiavanie neobmedzeného prietoku vzduchu. Prach, špina a nečistoty sú najhoršími nepriateľmi systému HVAC. Či už ide o vnútornú alebo vonkajšiu jednotku, musíte udržiavať všetky filtre čisté a výmenníky tepla a špirály bez obmedzenia.

Odporúčame vám, aby ste dvakrát ročne skontrolovali a opravili váš vykurovací a chladiaci systém; ideálne je jarné a jesenné zladenie. Tiež vám odporúčame pravidelne meniť filter, v závislosti od typu použitého filtra. Toto samo o sebe môže vylúčiť mnoho najbežnejších problémov, ktoré je potrebné napraviť, a môže výrazne znížiť pravdepodobnosť vážneho zlyhania.

Vyhľadajte štítok na vonkajšom povrchu zariadenia pre dátum výroby. Ak je zariadenie mladšie ako päť rokov, môže mať záruku, nemusí sa však vzťahovať na model. Záručné podmienky sa menia podľa výrobcu a inštalačnej spoločnosti. Odborníci na kúrenie a klimatizáciu MAXKLÍMA môžu overiť stav záruky vášho vykurovacieho a chladiaceho systému.

Pravidelná výmena filtra pomáha vášmu vykurovaciemu a chladiacemu systému pracovať na špičkových úrovniach a zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri. Je dôležité pravidelne vymieňať filtre, aby ste zaistili správne prúdenie vzduchu a aby váš domov bol zbavený prachu, alergénov a choroboplodných zárodkov. V závislosti na type použitého filtra môžete vyžadovať týždennú alebo mesačnú výmenu filtra. Váš servisný technik MAXKLÍMA odporučí ideálne filtre a plány výmeny pre vaše jednotky.

Áno. Hlasné vykurovacie a chladiace zariadenia prispievajú k znečisteniu zvuku. Aj keď s nižšou hladinou zvuku nesúvisia žiadne finančné úspory, zvuková odolnosť chladiaceho systému môže mať značný vplyv na pohodlie a zábavu v domácnosti. Hladina zvuku klimatizačného zariadenia alebo tepelného čerpadla závisí od rôznych faktorov, ako je vek a značka jednotky. To, či je kompresor izolovaný alebo nie, môže prispievať k množstvu hluku, ktorý vydáva.

Vydáva čudné zvuky? Je to dostatočné chladenie alebo vykurovanie všetkých priestorov vášho domu? Trvalo dlhšie ochladiť sa alebo zohriať? Rástli vám účty za elektrinu bez zjavného dôvodu? To sú príznaky, že môžete mať problém, ktorý vyžaduje servis. Vo väčšine prípadov platí, že čím dlhšie budete meškať, tým horšie problémy sa budú vyskytovať. Nezabudnite preto kontaktovať služby MAXKLÍMA, aby skontrolovali váš systém, kedykoľvek zistíte niečo neobvyklé.

Nie vždy je väčšie lepšie, nakoľko výkon a efektívnosť sú najdôležitejšie. Pred zakúpením náhradného systému by ste sa mali vždy ubezpečiť, že je váš systém správne dimenzovaný tak, aby zodpovedal vašim potrebám a rozpočtu. Váš MAXKLÍMA expert dôkladne posúdi vaše požiadavky na domácnosť a pohodlie, aby určil správnu veľkosť a vydal príslušné odporúčanie.

Niekoľko rýchlych tipov:

  • Filtre často čistite a vymieňajte.
  • Keď je dúchadlo v polohe „zapnuté“, váš systém sa bude rovnomerne zahrievať a ochladzovať. Dúchadlo poskytuje konštantný pohyb vzduchu v celom dome a umožňuje lepšiu filtráciu.
  • Na okná, ktoré sú vystavené extrémnemu slnečnému žiareniu, inštalujte tienidlá, závesy, žalúzie alebo clony, aby ste udržali primeranú teplotu v miestnosti.

Možno ste sa pokúsili zakryť vnútorné pachy striekaním osviežovačov vzduchu alebo zapálením sviečok. Bohužiaľ, táto taktika iba maskuje pachy, nezbavuje sa ich. Tieto lieky môžu v skutočnosti negatívne ovplyvňovať kvalitu vnútorného vzduchu z chemikálií, ktoré spôsobujú alergické reakcie alebo podráždenie očí majiteľov domov.

Baktérie, roztoče, srsť zvierat, sliny mačiek a plesne môžu byť tiež koreňmi problému s vôňou vášho domova. Jednou z metód čistenia vzduchu je integrácia germicídnych (UV) svetiel vo vašej domácnosti, ktorá pomáha ničiť pachy a brániť rastu biologických kontaminantov a sterilizuje povrchy v systéme HVAC. Čistia tiež vzduch a zabraňujú množeniu kontaminantov. UV svetlá sú nainštalované tak, aby fungovali s vaším domácim komfortným systémom.

Niekedy zlé vetranie prispieva k nepríjemnému zápachu. Kondenzácia vlhkosti na stenách okien a stagnácia vzduchu sú známkami zlého vetrania. Kvalifikovaný technik servisných odborníkov môže skontrolovať váš domáci komfortný systém a zistiť, či ide o problém, ktorý by sa mal riešiť. Technik vás tiež môže informovať, ako vyriešiť schopnosť ventilačného systému správne cirkulovať a vetrať vzduch v interiéri.

Každý človek a každý dom so sebou prináša inú potrebu pohodlia. Prah podráždenia a spúšťače, ktoré majú vplyv na zdravie a pohodlie ľudí, sú spojené s cieľom nájsť správne riešenie. Vysoké prahové hodnoty môžu vyžadovať jednoduché riešenia, ako napríklad kvalitnejší vzduchový filter. Nízke prahové hodnoty môžu vyžadovať systém čistenia vzduchu na zníženie spúšťacích a dráždivých látok. S kartou domáceho zdravia vám môžu odborníci na služby pomôcť rozhodnúť sa, ktoré produkty na zlepšenie vnútorného ovzdušia sú pre vás to pravé.

Podľa štúdií vypracovaných americkou agentúrou na ochranu životného prostredia môže byť expozícia látkam znečisťujúcim ovzdušie v interiéroch stokrát vyššia ako v exteriéri. Časté utieranie prachu a vysávanie môže pomôcť znížiť množstvo prachu a roztočov vo vašej domácnosti. Nie všetky častice vo vzduchu sa však dajú vylúčiť. Filtračné zariadenia môžu pomôcť eliminovať častice, ktoré sú príliš malé na to, aby ich zachytil vákuum. Niektoré filtračné zariadenia zahŕňajú jednotky ultrafialového žiarenia, vzduchové filtre, ventilátory s rekuperáciou energie (ERV), ventilátory s rekuperáciou tepla (HRV) a elektronické čističe vzduchu. Správa o zdravotnom stave domácnosti od odborníkov na služby poskytne informácie o tom, ktoré zariadenia na zlepšenie vnútorného vzduchu sú pre vás správne.

Nastavenie teploty závisí od ročného obdobia a vašich osobných preferencií. V lete je priemerná nastavená teplota 20° – 22°. V zime je normou 24° – 27°. Pamätajte, že pri odchode z domu; pokúste sa vyhnúť drastickým zmenám teploty. Nenastavujte teplotu o viac ako 5°; toto spôsobí, že váš prístroj bude pracovať tvrdšie, aby dosiahol požadované nastavenie teploty.